Home Consumer Electronics Kitchen Appliance Air Fryer KENWOOD 8in1 (20L) 3500WATT HALOGEN OVEN
Adjustable Load-Bearing Moveable Base/Stand For Fridge & Washing Machine
Back to products
Children,s Bow tie Long Socks
KENWOOD 8in1 (20L) 3500WATT HALOGEN OVEN
₦106,000.00
Add to wishlist
Compare
Add to wishlist
Share this:
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on X (Opens in new window) X
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
8in1 20L 3500W Halogen Oven
Prepare delicious meals faster and more conveniently with this 8in1 20L 3500W Halogen Oven. Designed with powerful heating technology and multifunction cooking performance, this kitchen appliance allows you to bake, roast, grill, steam, toast, barbecue, reheat, and cook a variety of meals with ease.
Perfect for homes, kitchens, restaurants, and everyday cooking needs
Key Functions
  • Bakes cakes, pastries, and snacks
  • Roasts meat, fish, and vegetables
  • Grills and barbecues food evenly
  • Toasts bread and light meals
  • Reheats food quickly and conveniently
  • Supports steaming and healthy cooking
  • Helps reduce excess oil during cooking
  • Multifunction 8in1 cooking capability
Key Specifications
  • Product Type: Halogen Oven
  • Capacity: 20 Liters
  • Power Output: 3500 Watts
  • Cooking Functions: 8in1 Multifunction
  • Heating Technology: Halogen Heating System
  • Bowl Material: Heat-Resistant Glass
  • Temperature Control: Adjustable Thermostat
  • Timer Function: Yes
  • Power Source: Electric
  • Usage: Home and kitchen cooking
  • Design: Transparent cooking bowl for easy viewing
Package Includes
  • 1 × 20L Halogen Oven
  • 1 × Cooking Rack Set
  • 1 × User Manual
Like this:
Like Loading...
Related
Shipping & Delivery
wd-ship-1
wd-ship-2
SHIPPING & DELIVERY POLICY
Last Updated June 14,2024
WHAT ARE MY  SHIPPING & DELIVERY OPTIONS?
DO YOU DELIVER INTERNATIONALLY?
We do not offer international shipping.
QUESTIONS ABOUT RETURNS?
If you have questions about returns, please review our Return Policy.
HOW CAN YOU CONTACT US ABOUT THIS POLICY?
If you have any further questions or comments, you may contact us by:
Phone:+234807630 2965
Email: springshoppers@yahoo.com
Online contact form: https://springshoppers.com/contact-us/
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-12%
Compare
Binatone Blender – BLG-650 – 1.5L
Home Appliances
₦68,000.00 Original price was: ₦68,000.00.₦60,000.00Current price is: ₦60,000.00.
Add to cart
Quick view
-16%
Silver Crest Industrial Powerful Multifunction Blender (3000W)
Kitchen Appliance, Home Appliances
₦38,000.00 Original price was: ₦38,000.00.₦32,000.00Current price is: ₦32,000.00.
3000W this blender is suitable for hard foods and crush even ice block. it is specially made for food smoothening
Add to cart
Quick view
Hot
SILVER CREST 8000WATT MULTIFUNCTIONAL DOUBLE CUP BLENDER WITH GIGANTIC SPEEDY BLADES
Home Appliances
₦29,500.00
-12%
Binatone Digital Voltage Stabilizer Dvs-2001
Specifications
KEY FEATURES
  • Input Voltage Range: 110 - 280V
  • Output 230V~50Hz
  • Advanced CPU Control Circuit
  • 6s default delay time, 180s if “Delay” mode is selected
  • Full protection against: High voltage, Low voltage,
  • High temperature, and Short circuit
  • Accurate Output Regulation
  • Ideal for Fridge and Freezers up to 500L
SPECIFICATIONS
  • SKU: BI681HA2BP9G5NAFAMZ
  • Product Line: Naomi Josephine
  • Model: Dvs-2001
  • Weight (kg): 10
  • Color: Red and Black
Consumer Electronics, Kitchen Appliance, Electronics, Refrigerator, Accessories, Massaging machine
Read more
-4%
IMAGE ELECTRIC AND GAS BUILT- IN OVEN-OBE
-1%
Hisense 1HP Split Air Conditioner
Sale
Binatone Digital Voltage Stabilizer DVS-5000
KEY FEATURES
  • Output 230V~50Hz
  • Input Voltage Range 100~280V